malowanie elewacji

 

Zniszczona i brudna elewacja sprawia, że dom wygląda brzydko. W takiej sytuacji trzeba ją odnowić, czyli pomalować. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb fasadowych, w tym farby akrylowe i silikonowe. Wybierając farbę elewacyjną, musimy się dobrze zastanowić, gdyż elewacja domu jest nie tylko ozdobą, ale stanowi także ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jaka farba elewacyjna jest najlepsza?

Wybór farby elewacyjnej to ważne zadanie, które musimy wykonać prawidłowo, by ściana domu wyglądała ładnie. Najlepiej zasięgnąć rady u zaprzyjaźnionego specjalisty lub pracownika marketu budowlanego. Farba musi być bowiem dobrze dobrana do podłoża, więc upewnijmy się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Właściwy dobór farby wpływa na trwałość i odporność nowej struktury, a także decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany.

Jaką farbę elewacyjną możemy kupić. Zalety farb akrylowych

Jedną z najczęściej wybieranych farb jest farba akrylowa, która ma wysoką jakość, a nie kosztuje dużo. Taka farba elewacyjna sprawdzi się przy malowaniu tynków odnawialnych. Łatwo się nią maluje i tworzy trwałe i odporne na ścieranie powłoki. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Malowanie nimi wymaga doświadczenia, więc lepiej zlecić to fachowcowi. Polecanymi farbami fasadowymi są farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Tworzą one powłoki, które „oddychają”, a jednocześnie chronią przed osiadaniem kurzu i brudu. Ich ważną zaletą jest zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że spadająca na ścianę woda wiąże brud, który spływa wraz z kroplami. Dzięki temu pomalowana taką farbą elewacyjną ściana długo będzie wyglądała ładnie. Wśród farb fasadowych wymienić należy także farby lateksowe, w których spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Stworzone przez nie powłoki są odporne na ścieranie.

Jak nakłada się farbę elewacyjną?malowanie elewacji

Zanim nałożymy farbę elewacyjną, musimy ocenić stan podłoża. Fasadowe farby akrylowe trzymają się i wyglądają dobrze tylko wtedy, gdy ściana nie ma pęknięć i zawilgoceń. Ubytki i rysy naprawimy za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Uszczerbki w materiale izolacyjnym trzeba uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Pamiętajmy także o tym, by oczyścić miejsca, w których poprzednia farba elewacyjna odpada lub pyli. Takie fragmenty trzeba zerwać i dobrze oczyścić. Uszkodzoną na całej powierzchni warstwę farby trzeba usunąć. Zielony nalot na elewacji oznacza, że na ścianie zagościły mikroorganizmy. Przed nałożeniem farb fasadowych koniecznie trzeba ją oczyścić za pomocą gotowych preparatów zwanych biocynami.

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, więc jeśli chcemy, by pięknie wyglądała, musimy wybrać odpowiednią farbę elewacyjną. Bogata oferta farb sprawia, że bez problemu wybierzmy najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *