Jesień zbliża się nieuchronnie, dni staną się coraz krótsze i chłodniejsze. Jednak za to przyroda powita nas niesamowitą feerią barw, które będą przechodzić od żółci poprzez czerwienie aż do brązów. Na kwiatowych rabatach będą dominowały fiolety, granaty i ostatnie zielenie. Warto takie piękno podkreślić odpowiednią aranżacją. Jesienne oświetlenie ogrodu powinno być nieco inne niż te letnie czy wiosenne. Jakie lampy do ogrodu wybrać? Jak zaaranżować oprawę świetlną? Oto kilka podpowiedzi.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do ogrodu?

Jak to zostało wspomniane wyżej, jesienny ogród mieni się feerią niesamowitych barw. Dominują ciepłe odcienie różnych kolorów, co powoduje, że ogród staje się przyjazny, ale i nieco tajemniczy. Warto taki stan rzeczy podkreślić odpowiednio dobranym oświetleniem. Sprawdzą się przede wszystkim lampy dające ciepłe światło, które jeszcze bardziej będzie podkreślało piękne barwy liści drzew i kwiatów. Można zastosować pojedyncze punkty oświetleniowe lub sznury lamp, które sprawdzą się szczególnie do oświetlania murów oraz płotów. Wybierając lampy do ogrodu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by były one umieszczone w odpowiednich oprawach – odpornych na wilgoć i zalania oraz na bardzo niskie temperatury, a także na nagłe zmiany warunków atmosferycznych. Dzięki zastosowaniu takich opraw znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia przepięcia w linii energetycznej. Warto też pamiętać o tym, aby do oświetlenia w ogrodzie wybrać dobre gniazdka, które również będą posiadały odpowiednie parametry, chroniące przed przepięciami.

W jaki sposób oświetlić ścieżki w ogrodzie?Lampy ogrodowe

Z uwagi na to, że jesienią w ogrodzie może bardzo szybko zrobić się ciemno, warto zainwestować w oświetlenie ścieżek na działce. W tym celu można wykorzystać tradycyjne lampy lub lampy solarne, co znaczne ograniczy ilość kabli, jakie są potrzebne do utrzymania oświetlenia w ogrodzie. Dodatkowo, aby zaoszczędzić na energii można wybrać lampy, do których można podłączyć czujniki ruchu. Wówczas lampa będzie świeciła jedynie wtedy, gdy ktoś będzie przechodził po ścieżce. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie lampy nie muszą działać cały czas.

Romantyczny nastrój w ogrodzie – jak go podkreślić?

Wczesną jesienią często dużo czasu spędzamy w ogrodzie na wypoczynku i spotkaniach ze znajomymi. Dlatego w miejscach, takich jak otwarte altany czy tarasy warto zastosować dodatkowe oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się lampy punktowe i dodatkowe oświetlenie, jakie będzie podkreślało niesamowity nastrój jesiennego ogrodu. Można do tego wykorzystać np. kule świetlne oraz punktowe oświetlenie ledowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *