Malowanie elewacji to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się zabrać z całą starannością. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb fasadowych, w tym farby akrylowe i silikonowe. Wybierając je, musimy się dobrze zastanowić, gdyż elewacja domu jest nie tylko jego ozdobą, ale i ochroną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak się wybiera farby fasadowe? Czy farby akrylowe są dobre?

Jeśli planujemy remont elewacji, zasięgnijmy rady u zaprzyjaźnionego specjalisty. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy poprosić o pomoc pracownika marketu budowlanego. Farba musi bowiem być dobrze dobrana do podłoża, więc zanim pójdziemy na zakupy, upewnijmy się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Właściwy dobór farby wpływa na trwałość i odporność nowej struktury, a także decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. Farb akrylowych nie można kłaść na każdy rodzaj tynku, gdyż mogą stracić swoje właściwości.

Rodzaje farb fasadowych. Zalety farb akrylowych

Bardzo dobrą przyczepność do podłoża mają farby akrylowe, które są wybierane najczęściej. Wpływ na to ma połączenie dobrej jakości farby ze stosunkowo niską ceną. Tego typu farby fasadowe sprawdzą się przy malowaniu tynków odnawialnych. Łatwo się nimi maluje, są trwałe, odporne na ścieranie i wodorozcieńczalne. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Malowanie nimi wymaga doświadczenia, więc lepiej zlecić to fachowcowi. Polecanymi farbami fasadowymi są farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Tworzą one na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na „oddychanie” ścian. Do farb silikonowych nie przywiera brud ani kurz. Ich ważną zaletą jest zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że spadająca na ścianę woda wiąże brud, który spływa wraz z kroplami. Dzięki temu pomalowana taką farbą ściana długo będzie wyglądała ładnie. Wśród farb fasadowych wymienić należy także farby lateksowe, w których

spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie. Planując remont elewacji z całej palety farb wybierzmy farby akrylowe lub silikonowe, które mają dobrą jakość i korzystną ceną.

Jak malować farbami fasadowymi?Malarz

Pierwszym etapem prac związanych z malowaniem elewacji powinna być ocena stanu podłoża. Fasadowe farby akrylowe trzymają się i wyglądają dobrze tylko wtedy, gdy ściana nie ma pęknięć i zawilgoceń. Ubytki i rysy naprawimy za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Uszczerbki w materiale izolacyjnym, na przykład w styropianie, trzeba uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Pamiętajmy także o tym, by oczyścić miejsca, w których poprzednia farba odpada lub pyli. Takie fragmenty trzeba zerwać i dobrze oczyścić. Jeśli farba jest uszkodzona na całej powierzchni, trzeba ją usunąć. Zielony nalot na elewacji oznacza, że na ścianie zagościły mikroorganizmy. Przed nałożeniem farb fasadowych koniecznie trzeba ją oczyścić za pomocą gotowych preparatów zwanych biocynami.

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, więc jeśli chcemy, by pięknie wyglądała, musimy wybrać odpowiednią farbę. Bogata oferta farb sprawia, że bez problemu wybierzmy najlepsze. Fachowcy na pewno polecą dobre farby akrylowe lub silikonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *