Kleje termotopliwe

Budując, wykańczając czy remontując dom trudno obyć się bez kilku rodzajów klejów. Różnią się składem, miejscem i sposobem stosowania. Rynek klejów montażowych jest naprawdę olbrzymi, a producenci chemii budowlanej prześcigają się w zachwalaniu swoich produktów.

Trudny wybór

Wybór odpowiednich preparatów jest łatwy, ale dla fachowców i osób z dużym doświadczeniem. Gdy po raz pierwszy zamierzamy kupić kleje montażowe, przed półką w markecie możemy poczuć się zagubieni. Zanim więc zdecydujemy co kupić, trzeba wiedzieć do łączenia jakich materiałów ich potrzebujemy. Klejenie parkietów czy paneli wymaga kleju akrylowego, który wiąże materiały wraz z odparowywaniem z niego wody. Gdy chcemy połączenia drobnych elementów, a spoina musi być elastyczna i odporna na wilgoć, trzeba poszukać preparatu cyjanoakrylowego. Większe powierzchnie trwale połączą kleje neoprenowe. Taka spoina nie zostanie uszkodzone podczas ściskania, skręcania czy wibracji. Wiele z tych montażowych klejów jest uniwersalnych i mogą mieć zastosowanie do bardzo różnych materiałów. Jednak są takie materiały, które wymagają specjalistycznych klejów, których nie można niczym zastąpić. Tak jest w przypadku styropianu, który da się łączyć tylko klejami akrylowymi. Epoksydowe skleją większość materiałów. Pośród preparatów montażowych znaczące miejsce zajmują kleje termotopliwe, zwane również hotmelt, często stosowane w przemyśle. W warunkach domowych nanosi się je na klejone powierzchnie za pomocą pistoletu, który rozgrzewa spoiwo do wyznaczonej temperatury, a następnie dozuje porcje kleju.

Najnowsze na rynku są hybrydowe kleje montażowe. Oprócz spajania uszczelniają, wypełniając ubytki w elementach budowlanych.

Kleje termotopliwe

Żeby było trwałe połączenie…

… trzeba zadbać o przygotowanie powierzchni do klejenia. Miejsce spojenia musi być suche i czyste, niezapylone. Czasem klejone powierzchnie czyści się przed montażem materiałem ściernym, by zwiększyć powierzchnię spoiwa. Często zlepiane materiały trzeba odtłuścić (najczęściej odpowiednimi rozpuszczalnikami). Przy pracach budowlanych z użyciem klejów montażowych, szczególnie we wnętrzach, trzeba dbać o estetykę wykończenia, na bieżąco usuwać zabrudzenia i wyrównywać warstwę spoiwa. Niektóre preparaty i kleje termotopliwe wiążą materiały w krótkim czasie, więc nie można poprawek odkładać na później.

Wykańczając i remontując wnętrza nie wolno zapominać o bezpieczeństwie. Niektóre kleje i inne preparaty chemii budowlanej wydzielą opary, są toksyczne oraz bywają łatwopalne. Te właściwości mają specyfiki na bazie neoprenów i poliuretanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *