Klejenie na ciepło jest obecnie bardzo popularne wśród modelarzy i majsterkowiczów. Również przemysł dał się skusić możliwościami klejenia na ciepło i wykorzystuje to w różnych wariantach. Jednak, aby dobrze rozprowadzić ciepły klej należy mieć do tego odpowiedni pistolet.

Jak to rozgrzać?

Kleje termotopliwe swoje właściwości płynne otrzymują przy temperaturze 180–220˚C. Większość ręcznych pistoletów do klejenia na ciepło wyposażonych jest w grzałki o mocy 200W i są to najprostsze modele idealnie nadające się do gospodarstw domowych. Ważne jest również o jakiej średnicy wkład kleju możemy zaaplikować do pistoletu. Najczęściej spotykaną i najpopularniejszą jest średnica około 11 mm. Aby dobrze kleić klejem na ciepło najważniejsze jest, aby szybko osiągnąć temperaturę płynięcia kleju oraz żeby była ona utrzymywana podczas całego procesu klejenia. Niekiedy szukając pistoletu i wkładów do klejenia, możemy trafić na pistolety pneumatyczne. Nie służą one do nakładania klejów. Jak już sama nazwa wskazuje, pistolety takie są zasilanie powietrzem, które w szybko obniża temperaturę płynnego kleju.

Gdzie kupić?

Ważnym parametrem pistoletów do kleju jest ich wydajność czyli prędkość podawania kleniu na powierzchnie klejoną. Te najtańsze, ale odpowiednie do potrzeb domowych podają klej z wydajnością około 11g/min. Średniej klasy pistolety do klejenia na ciepło stosowane na przykład w kwiaciarniach ich wydajność sięga 22g/min. Dobór tego parametru zależy od częstości użytkowania. Pistolet do klejenia na ciepło dostępne są w marketach budowlanych. Również sporo ciekawych ofert można znaleźć w sklepach internetowych. W dobrych sklepach internetowych wszystkie parametry pistoletów i wkładów do klejenia na ciepło powinny być podane. To umożliwi nam wybranie odpowiedniego dla naszych potrzeb. Owszem istnieje ryzyko, że towar który kupujemy przez internet albo nie dotrze do nas na czas lub otrzymamy uszkodzony. Zawsze przysługuje nam prawo reklamacji. A w sklepach internetowych jest zdecydowanie większa oferta umożliwiająca wybór wkładu z odpowiednimi parametrami niż w marketach budowlanych czy sklepach hobbystycznych. Zanim zdecydujemy się na kupno pistoletu do klejenia na ciepło i zapasu wkładów warto prześledzić oferty równych sklepów, a o ile jest to możliwe pójść wcześniej i obejrzeć oferty sklepów stacjonarnych. To da pełniejszy obraz i jaki jest to sprzęt i co właściwie potrzebujemy, aby precyzyjnie kleić na ciepło.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *