Elementy drewniane, znajdujące się w ogrodzie, narażone są na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Zmiany temperatury, intensywne promieniowanie UV czy silne opady deszczu mogą doprowadzić do zniszczenia niezabezpieczonego drewna. Właśnie dlatego warto zadbać o staranną impregnację drewnianych elementów, dzięki czemu ich żywotność będzie znacznie dłuższa.

Jakie impregnaty nadają się do drewna w ogrodzie?

Niezaimpregnowane fabrycznie drewno należy dokładnie zabezpieczyć przed słońcem, wilgocią, owadami i grzybami. Najlepszym rozwiązaniem jest impregnat do drewna lub specjalne oleje do drewna. Dodatkowo można zastosować lakier lub farbę kryjącą. Warto jednak pamiętać, że lakier i farba uniemożliwiają odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz, przez co skracają żywotność drewna.

W sprzedaży dostępne są impregnaty, oleje, lakiery i lakierobejce wodne oraz rozpuszczalnikowe. Zależy to od rodzaju rozpuszczalnika, który został w nich zastosowany. Impregnat do drewna zawiera substancje, które zapobiegają rozwojowi grzybów, pleśni i owadów mogących uszkodzić drewno. Stanowią one także doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią. Niektóre preparaty mają właściwości likwidujące ogniska zapalne i zabijające insekty, dzięki czemu można je nakładać na już zainfekowane drewno. Impregnat do drewna można nakładać wyłącznie na surową, wcześniej niemalowaną nawierzchnię oraz na drewno impregnowane ciśnieniowo. Zaimpregnowane drewniane elementy należy jeszcze zabezpieczyć lakierem lub lakierobejcą.

W sprzedaży są również impregnaty koloryzujące. Zapewniają one ochronę drewna przed czynnikami atmosferycznymi, a dzięki barwnikom pochłaniają promieniowanie UV i zabezpieczają przed szarzeniem. Można nimi zabarwić drewno bez obaw, że rysunek słojów stanie się niewidoczny. Koloryzujący impregnat do drewna można zastosować na drewno surowe, pokryte impregnatem oraz impregnowane ciśnieniowo.Meble ogrodowe

Innym sposobem impregnacji drewna jest pomalowanie go lakierobejcą. Tworzy ona mocną, przezroczystą powłokę, która zabezpiecza drewno przed promieniowaniem UV oraz wilgocią. Nie zapewnia jednak odpowiedniej ochrony przed szkodnikami i chorobami. W sprzedaży są już lakierobejce zawierające substancje chroniące przed degradacją biologiczną.

Oleje zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci i przeciwdziałają jego pękaniu. Zabezpieczają też przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Drewno należy zabezpieczać olejem co roku.

Jak używać impregnatu do drewna?

Impregnatem można pokryć wyłącznie drewno, które jest suche i obrobione. Przed malowaniem należy zeszlifować powierzchnię oraz wypełnić szpachlówką wszelkie ubytki, szpary i pęknięcia. Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być odtłuszczona rozpuszczalnikiem, sucha i czysta. Impregnat do drewna najlepiej nanosić wzdłuż słojów za pomocą pędzla lub wałka. W przypadku niewielkich elementów drewnianych można zastosować impregnację zanurzeniową, czyli umieścić drewno w pojemniku z impregnatem. Prace najlepiej przeprowadzać w czasie suchej pogody, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 5-20 stopni Celsjusza.

 

Category :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *