Budowa domu to duże wyzwanie dla każdego inwestora – niezależnie czy jest to osoba indywidualna, która chce wybudować dom dla siebie metodą gospodarczą czy też duży deweloper. Pierwszym etapem jest oczywiście wybór odpowiedniego projektu. Takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Kolejnym, o wiele trudniejszym jest wybór materiałów, z jakich powstanie dom. Najlepiej, aby były one stosunkowo tanie, pozwalały na szybkie budowanie domu oraz były wytrzymałe, a także pozwalały na zachowanie wysokiej izolacji termicznej i akustycznej. Czy istnieją takie materiały budowlane? Z czego najlepiej budować dom?

Z czego można budować dom?

Jednym z najważniejszych elementów domu są ściany zewnętrzne. To do ich budowy należy przyłożyć dużą staranność, by dom był szczelny, miał dobrą izolację termiczną, akustyczną oraz był energooszczędny. Z czego można zatem budować ściany zewnętrzne domu? Najczęściej stosuje się następujące materiały:

– beton komórkowy – w postaci bloczków, płytek, kształtek i zbrojonych nadproży;

– ceramika – w postaci pustaków, cegieł, kształtek ceramicznych, nadproży zespolonych;

– silikatów – w postaci cegieł, bloczków oraz kształtek;

– betonu lekkiego – w postaci pustaków, bloczków, kształtek, elementów szalunkowych.

Czym różni się cegła pełna od pustaka?

Cegły pełne, jak nazwa wskazuje mają pełną strukturę bez otworów. A jeżeli występują w niej otwory nie mogą przekraczać łącznie 15% całej powierzchni cegły. Standardowo cegły pełne mają standaryzowane wymiary 25x12x6,5 cm. Standardowe pustaki są znacznie większe niż cegły pełne. Otwory w nich mogą mieć różną wielkość i ułożenie, a ich łączna powierzchnia, w zależności od rodzaju cegły powinna wynosić od 15 do 60% jej powierzchni. Pustaki standardowo występują w różnych wysokościach przy zachowaniu takiej samej długości i szerokości. Pustaki można kupić w wersji 28x18x13,8 cm, 28x18x18 cm i 28x18x22 cm.Budowa domu

Cegła czy pustak – oto jest pytanie

Z reguły wybierając budulec na dom zastanawiamy się jaki rodzaj materiału wybrać – czy ceramikę, drewno, silikat, a może beton. Jednak równie ważna jest kwestia typu materiału budowlanego z jakiego powstanie dom.

Cegły pełne są stosunkowo tanie oraz pozwalają na zbudowanie solidnego, wytrzymałego muru. Trzeba jednak pamiętać o tym, że będzie trzeba zużyć ich więcej niż pustaków, które mają większe wymiary.

Pustaki z kolei są kilka razy droższe niż standardowe cegły pełne. Jednak charakteryzują się lepszą izolacją termiczną oraz akustyczną, dzięki odpowiedniemu systemowi otworów w środku. Z uwagi na większe rozmiary, budowanie domu z pustaków będzie przebiegało znacznie szybciej niż budowanie domu z cegły pełnej.

Decydując się na rodzaj cegieł oraz materiał, z jakiego zostaną one stworzone, warto też zwrócić uwagę na to, jak będą wykończone ściany i ile warstw będą miały. Istotny jest także sposób ocieplania ścian. Dobrze dobrane materiały budowlane pozwolą na stworzenie solidnej struktury, która wytrzyma długie lata oraz będzie dobrze izolować ciepło oraz dźwięki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *